Odhad nemovitosti

Určit reálnou tržní cenu nemovitosti je ten první správný krok k úspěšnému prodeji. Z realitní praxe vyplývá, že podhodnocení nemovitosti vede sice k rychlému, ale prodělečnému prodeji. Když naopak cenu nadhodnotíte, může vaše nemovitost ležet na realitních serverech věčně a bude čím dál těžší kupující přesvědčit, že stojí za pozornost.

Možná se chystáte zkusit nasadit odvážně vysokou cenu a upravovat ji během prodeje, podle zájmu kupujících. Nerozhodnost ale přináší více škod než užitku. Kupující, kteří právě hledají nemovitost, sledují bedlivě a každodenně realitní servery a neustálé změny ceny na ně působí nedůvěryhodně.

Když nastavíte tržní cenu správně, měli by se první zájemci o nemovitost ozvat do 48 hodin od začátku inzerce. V tu chvíli máte totiž nejlepší pozici na realitním trhu, zájem bude už jenom klesat, pokud neposunete neboli nevytopojute inzerát zase nahoru.

Kupující si navíc všímají, které nemovitosti tam visí už dlouho – vysoká cena dělá i z hezkých bytů, domů a pozemků podezřelé ležáky, které nakonec prodáte spíše pod cenou.

Přemýšlejte racionálně, nechte stranou emoce a veškerá přání, co všechno byste si chtěli koupit za utržené peníze. Kupující to nezajímá, jsou ochotni zaplatit jen za konkrétní kvality vaší nemovitosti – lokalitu, dispozice, technický stav nebo dopravní dostupnost. Tržní odhad je nejlepší cestou k tomu, jak nakonec opravdu vytěžit z prodeje nemovitosti co nejvíce.

Stav realitního trhu má pochopitelně také velký vliv na ceny nemovitostí, ale se statistikami to nepřehánějte. Průměrná čísla totiž zobecňují, zatímco ceny nemovitostí se liší ulici od ulice, město od města. Z médií se dozvíme, že ceny na českém realitním trhu rostou, ale propočítaný růst je průměrem rychle rostoucích cen v Praze a více či méně stagnujících cen ve zbytku republiky. Stanovení ceny vyžaduje větší preciznost.

Kvalitní odhad by měl pracovat se třemi zdroji. Za prvé jsou to cenové mapy, které srovnávají nabídky v lokalitách – s přesností na jednotlivé čtvrti či ulice. Význam lokality stále roste, zvětšují se rozdíly mezi cenami na různých místech v Praze i celé republice. Ideální je, pokud mapy pracují s údaji o realizovaných cenách z katastru nemovitostí.

Prodávající mají obvykle zkreslené představy o tržních cenách, protože vycházejí jenom z realitních serverů, kde se ale nikdy nedozvíte, za kolik se nemovitost nakonec skutečně prodala. Ceny zveřejněné na internetu jsou nabídkové.

Dobrý odhad se ovšem nemůže spoléhat jen na údaje z počítače – ať už jde o mapy, nebo čísla. Umění prodeje je závislé na lidském faktoru, na dovednostech, šarmu, odvaze a schopnostech konkrétního realitního makléře. Nenahraditelná je proto rada zkušeného realitního makléře, který dokáže citlivě odhadnout, jestli je možné byt zdražit, nebo se raději držet při zemi.

Odhad pro dědické řízení vám vypracuje realitní kancelář a dokonce zohlední Vaše požadavky na cenu a ve finále Vás to vyjde mnohem levněji.